Érdekességek, olvasnivalók

Óvodás leszek! , óvodakezdéshez tanácsok:

Sokszor elképzeljük, hogy hogy is fogjuk gyerekünket az óvodai élethez hozzászoktatni, mielőtt azonban konkrét terveket szőnénk, mindenképpen egyeztessük a lehetőségeket a választott óvoda óvónőivel, mert ahány óvoda (sőt, ahány óvodai csoport!), annyi szokás...

Az alábbiakban azokat a témákat gyűjtöttem össze, amikről mindenképpen tájékozódjunk!

1. Az óvoda napirendje
Hány órára kell mindenképpen beérkezni az óvodába?
A legtöbb óvodában ez a reggeli étkezés után kezdődő foglalkozást megelőző 15-20 percre esik, hogy gyermekünk jó eséllyel be tudjon kapcsolódni a azokba.

Mikor és meddig reggelizhetnek a gyerekek?
Jellemzően 9 óráig kell a kis óvodásoknak az óvodai reggelit elfogyasztani, így ha nagyon későre toljuk az érkezés idejét, akkor mindenképpen szánjunk otthon időt arra, hogy gyermekünk nyugodtan, teli hassal kezdhesse a napot.

2. A beszoktatás rendje
Hány nap/hét a beszoktatás időszaka?
Ez is változó. Van ahol csak pár napot hagynak, és van, ahol ez akár 2-3 hétre is kitolódik. Természetesen a gyermek viselkedése is befolyásolhatja ezt, de tapasztalataim szerint mindeképpen érdemes egy két hetet rászánnunk.

Bemehetünk-e majd?
Tisztázzuk, hogy bemehetünk-e gyermekünkkel az első pár nap a csoportba, és hogy ott mennyi ideig tartozkódhatunk. Vannak óvodák, ahol kimondottan kijelölnek egy helyet a szülőnek, ahol tartózkodhat, és ha nagyon keresni kezdi a szülőjét a gyerek, akkor ide beüzennek neki, hogy kijöhet.

Mit lehet vinni otthonról, ami esetleg segíti a ráhangolódást?
Sok gyereknek van kedvenc kabalája, játéka, ami segítheti őt abban, ha magával viszi a csoportszobába. Általában 1-2 játék bevitelét engedik az óvónők, annak épségének megőrzését azonban természetesen nem tudják garantálni.

3. Ismerkedés az ovival
Már beiratkozásánál kérdezzünk rá arra, hogy van-e arra lehetőség, hogy még a beszoktatás ideje előtt körbenézzünk az óvodában akár gyermekünk nélkül, akár gyermekünkkel. Mert sokat segíthet az, ha már az első nap visszaköszön néhány ismerős dolgok...
Sok óvodában van épp ezért szervezett nyílt nap, amikor a csoportszobákba is be lehet menni, és az óvónőkkel is személyesen meg lehet ismerkedni. Ennek lehetőségét ne hagyjuk ki!
A nyár utolsó napján sok óvodában játszós délelőttöt szerveznek a kezdő ovisok számára. Ennek keretein belül a kisgyerek szülei kíséretében ismerheti meg az óvodát, a csoportszobát, a játékokat.

És természetesen mindig adjunk és kérjünk személyes visszajelzést az óvónők számára, hogy mi mit tapasztalunk, illetve hogy ők hogy látják gyermekünk beilleszkedését.

forrás: https://www.lurkovilag.hu/index.php?c=721

 

"Hej, óvoda, óvoda, de sok gyerek jár oda!"

 
Írja Kormos István "Vackor óvodába megy" című versében.
Talán ti is éppen mostanában lépitek át először az óvoda küszöbét? Lehet, hogy anyukaként jobban izgulsz, mint csöpp gyermeked. Hogyan is történik ez az egész? Mindjárt ott kell hagynom? Mi lesz, ha sír? Nem okoz neki lelki sérülést, ha egyedül marad? Ilyen és ehhez hasonló gondolatok járhatnak a fejedben és az első reggel gombóccal a torkodban léptek be a kapun.
 
A legfontosabb tanácsom: ha azt szeretnéd, hogy kisgyermeked minél könnyebben megszokja az óvodába járást, először saját magadat kell megnyugtatnod. Nagyon fontos, hogy az édesanya hogyan éli meg a gyermekétől való elválást, mert a kicsi viselkedése ugyanezt fogja visszatükrözni. Ha érzi, hogy  aggódsz az új helyzet miatt, ő is szorongani fog. De ha azt látja rajtad, hogy örömmel, nyugodtan készülsz az új élményekre, ő is várni fogja az óvodakezdést! Néhány gyakorlati tanács, amelyekkel mindketten legyőzhetitek az izgulást:
 
  • Általában attól szorongunk, ami ismeretlen számunkra, ezért próbálj meg minél több információt megtudni az oviról, az óvónénikről! Persze nemcsak a Facebook profiljukra gondolok, hanem a személyes találkozásra. Jó, ha alkalom nyílik ismerkedő beszélgetésre, a napirend, az óvodai szokások megismerésére. Nekünk, óvónéniknek is fontos, hogy a kisgyermekekről minél többet megtudjunk! Bátran mondd el azt is, ha aggódsz valami miatt!
  • A mi ovinkban is természetes, hogy a leendő kis ovis és az anyuka ellátogathat hozzánk még azelőtt, mielőtt rendszeresen elkezdődne az óvodába járás. Kisebb óvodákban tapasztaltam, hogy az ünnepekre, rendezvényekre, barkács-délelőttökre is meghívót kapnak az új gyerekek. Ezzel kapcsolatban már a beiratkozáskor érdeklődhetsz a vezető óvónőtől! 
  • Ha lehet, sétáljatok gyakran az óvoda felé, nézzetek körül az udvaron, kérdezd meg kisfiadat/kislányodat, melyik játékot szeretné majd kipróbálni! 
  • Vegyétek elő a régi fényképeket (remélhetőleg megvannak), amikor még ti, szülők is ovisok voltatok. Meséljetek róla, nektek mi tetszett az óvodában, ki volt a legjobb játszótársatok, melyik óvónénire emlékeztek vissza szívesen. A negatív élményeket ne pont most elevenítsétek fel!
  • Jó, ha a napi tevékenységeitek ritmusát megpróbáljátok közelíteni az óvoda napirendjéhez. Nem arra gondolok, hogy mindennap keljetek fel jó korán, de például, ha délután 2 óra körül szokott elaludni a pici, megpróbálhatod mindennap egy kicsivel előbbre hozni az alvás időt. Ha egyáltalán nem szokott aludni délután (erről majd később bővebben!), akkor legalább dőljetek le egy keveset ebéd után, nézzetek mesekönyvet, próbálj meg halkan énekelgetni neki. Ez a kis lazítás neked is jót fog tenni! Neki pedig megkönnyíted az óvodai beilleszkedést, nem lesz furcsa számára, hogy ebéd után egy kicsit pihenünk.
  • Fontos, hogy gyermekednek legyen valamiféle tapasztalata arról, hogy másvalakivel van együtt (nagymama, barátnő), megéli azt, hogy anya elmegy és hazajön. Ezek a többször rövid idejű elválások sokat fognak segíteni abban, hogy szép lassan megszokja az óvodai közösséget. 
  • Vond be őt is az előkészületekbe! Hadd válassza ki ő a váltóruháját, benti cipőjét, ágyneműjét. Döntsétek el, melyik kedvenc állata, takarója kíséri el majd őt az oviba. Megnyugtató lesz számára a tudat, hogy ő is aktív részese ennek a folyamatnak.
  • Játsszatok otthon óvodásat! Legyél te az óvónéni, az óvodások pedig a babák, macik és persze a gyerkőcöd. Üdvözöld őket kedvesen, beszélgessetek róla, milyen jó, hogy már ilyen nagyok lettek, és járhatnak oviba. Ültessétek le tízóraizni a babákat, aztán énekeljetek, nézzetek mesekönyveket, menjetek "sétálni", mint az igazi óvodában. Ebéd után fektessétek le a babákat, aztán változz vissza anyukává és fogadd vidáman az "oviban" eléd szaladó lurkódat!

 

 


Ajánlott mesekönyvek:

Janikovszky Éva: Már óvodás vagyok!

Szepes Mária: Pöttyös Panni az óvodában

Bartos Erika: Anna és Peti – Irány az óvoda!

Finy Petra: Az ovi-ügy

Vadadi Adrienn: Leszel a barátom?

Kepes Ágnes: Sün Peti és barátai

Scolar Mini sorozat: Óvodás lettem

Müller Péter Sziámi: Mi a jeled?

Guido Wandrey: Vidám nyüzsgés az óvodában

Kormos István: Mese Vackorról, egy pisze kölyökmackóról

Liane Schneider, Eva Wenzel-Bürger: Bori óvodába megy

Vadadi Andrien: Örökké óvodás maradok

Vadadi Adrienn: Ákos óvodába megy

Vadadi Adrienn: Maja barátokra lel